URGE'DE SÜREÇ SAĞLIKLI İLERLİYOR

Odamız ve Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odasının yürüttükleri, Tarım ve Gıda sektörlerinde ihracatın artırılmasını hedefleyen URGE Projesinde katılımcı firmalar ziyaret edilerek İhtiyaç Analizinin ilk ayağı olan firma saha görüşmeleri yapıldı. Sıradaki aşama hedef pazarların tespiti.

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Rekabeti Geliştirme Projeleri kapsamında Gıda ve Tarım Ürünleri ile ilgili Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası ile Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odasının ortaklaşa yürüttükleri URGE Projesinde süreç sağlıklı bir şekilde ilerliyor. Geçtiğimiz ay içerisinde Kırıkkale TSO’da yapılan İhtiyaç Analizi toplantısında alınan karar doğrultusunda Kırıkkale’de katılımcı firmalar ziyaret edilerek kurumsal profilleri çıkarıldı. Öncelikli olarak Kırıkkale’den projeye dahil olan 11 firma, projenin danışmanlığını yapan Uluslararası Proje Uzmanları Zeynep Boysan ve Kerim Boysan ile Kırıkkale TSO Dış Ticaret Sorumlusu Rumeysa Canıdemir ve Basın Yayın Sorumlusu İsa Sarıaydın tarafından ziyaret edildi. 

Her iki ilde gıda ve tarım ürünleri alanında faaliyet gösteren oda üyelerinin kümelenerek ihtiyaç analizlerinin yapılması ve birebir gerçekleştirilecek dış pazar ziyaretleriyle ihracat yapabilir hale gelmelerinin amaçlandığı UR-GE projesi kapsamında Kırıkkale’de gerçekleştirilen firma ziyaretlerinde projeye katılan firmalarla birebir görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde firmaların kurumsal yapıları, ürün yelpazeleri, personel durumları, üretim ve satış durumları, stratejik hedefleri gibi konular hakkında bilgiler alındı. Yapılan bu görüşmelerde toparlanan bilgiler doğrultusunda hazırlanacak raporla projenin yol haritasının çizileceğini ifade eden proje uzmanı Zeynep Boysan, Kırıkkale’de üretilen ya da dağıtımı yapılan birçok kalem ürünün dış pazarda kolaylıkla satılabilecek ürünler olduğunu belirtti.  URGE projesinin daha önce dış pazarlara açılmamış firmalar için büyük bir fırsat olduğuna dikkat çeken Boysan, 3 yıl sürecek proje kapsamında katılımcı firmaların yapacakları tüm harcamaların yüzde 75’inin devlet tarafından karşılanacağını hatırlattı. Kırıkkale’den SevTaş Gıda, Selenler Gıda, Çiçek Hayvancılık, Akçay Kolonya, Ankara Yem, Emniyet Sanayi, Köseoğlu Kükürt, Hakan Güney, Şahin Dizel ve Altınok Tarım firmalarının katıldığı projeye Kırşehir’den dahil olan firmalarla yapılacak görüşmelerden sonra ihtiyaç analizi sürecinin ilk ayağı olan firma saha görüşmeleri tamamlanmış olacak.Tarih: 23.12.2018
Hit: 6608