SAVUNMA SANAYİMİZ AZERBAYCAN’DA TANITILDI

SAVUNMA SANAYİMİZ AZERBAYCAN’DA TANITILDI

Highslide JS

25-27 Eylül tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Azerbaycan Uluslararası Savunma Fuarı’na (ADEX) katıldık. Odamız ve Ahiler Kalkınma Ajansı destekleri ile fuarda açılan Kırıkkale standında ürünlerini sergileyen Kırıkkaleli firmalar 29 ülkeden gelen insanlarla birebir satış görüşmesi imkanı buldular.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bu yıl 3.’sü düzenlenen ADEX Uluslararası Savunma Fuarı’na odamız ve Ahiler Kalkınma Ajansı destekleriyle açılan Kırıkkale standı büyük ilgi gördü. 29 ülkeden 224 firmanın katıldığı fuara Türkiye adına, Savunma Sanayisi Başkanlığı liderliğinde Savunma Sanayisi İhracatçılar Birliği ile 33 firma katıldı. Fuara en büyük katılımı sağlayan Türk Milli Pavilyonu’nda, Türk Savunma Sanayisi firmaları tarafından üretilen ürünler ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. Kırıkkale’den Ticaret ve Sanayi Odası ile Ahiler Kalkınma Ajansının destekleriyle katılan Silah OSB, Sinerji Savunma Sistemleri ve Çanga Makine firmaları stant açtılar.

Kırıkkale’nin Türk savunma sanayine yaptığı katkıların göz önüne serildiği fuarın açılışını Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev gerçekleştirdi. Silaha Adını Veren Şehir sloganı vurgulanarak tasarlanan Kırıkkale standı çatısı altında Silah İhtisas OSB, Sinerji Savunma Sistemleri ve Çanga Makine firmalarına tahsis edilen infodeskler katılımcılar tarafından ziyaret edilirken, firmaların birebir Pazar görüşmeleri son derece faydalı geçti. Odamızı temsilen fuara katılan Genel Sekreterimiz Ahmet Şerbetçioğlu, Savunma sanayi alanında başarılı özel sektör girişimlerine ev sahipliği yapan Kırıkkale’nin genellikle büyük ölçekli kamu yatırımları ile gündeme geldiğini, küçük ve orta ölçekli firmaların ise ana sanayinin başarılarının gölgesinde kaldığını söyledi. Son yıllarda, özellikle Silah İhtisas OSB’nin kuruluşu ile ivme kazanan özel sektör yatırımlarının tek alıcıya bağlı kalarak gelişemeyeceğini ifade eden Şerbetçioğlu, yabancı ülkelerdeki fırsatların da değerlendirilmesi gerektiğinin bilinciyle Kırıkkale’nin yine işbirliği içinde bundan sonrada benzer faaliyetleri geliştirerek gerçekleştirmeye devam edeceğini vurguladı. Fuarın, katılımcı Kırıkkaleli firmalar açısından son derece faydalı geçtiğine dikkat çeken Şerbetçioğlu, TSO olarak Kırıkkale’nin ve üyelerin yararına ola her türlü faaliyeti desteklemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.


Tarih : 09.10.2018 / Yer : BAKÜ
Hit : 440