KUYUM TİCARETİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

KUYUM TİCARETİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Highslide JS

Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret İl Müdürlüğü ve Kuyumcular Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında ilimizde faaliyet gösteren kuyumcu esnafına Kuyum Ticareti Hakkındaki Yönetmelikle ilgili bilgiler verildi.

14 Nisan 2021 tarih ve 31454 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Kuyum Ticareti hakkındaki Yönetmelik ile ilgili Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odasında bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Kırıkkale TSO, Ticaret İl Müdürlüğü ve Kuyumcular Derneği işbirliğinde kuyumcu esnafına yönelik gerçekleştirilen bilgilendirme kuyum ticaretini kimlerin gerçekleştirebileceği konusu anlatıldı.

Ticaret İl Müdürü Seyfettin Çetiner ve TSO Genel Sekreteri Ahmet Şerbetçoğlu’nun yaptıkları bilgilendirmede bu işle iştigal edenlerin 31 Aralık tarihine kadar yetki belgesi almaları gerektiği ne dikkat çekildi. Kuyum ticaretinin yalnızca yetki belgesine sahip kuyum işletmeleri tarafından yapılacağını, yetki belgesinin kuyum işletmesinin bulunduğu yerdeki ticaret il müdürlüğü tarafından Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden verileceği, yenileneceği ve iptal edeceği ifade eden Ticaret İl Müdürü Çetiner, Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından Kuyum Ticareti Bilgi Sisteminin 23Eylül tarihi itibariyle uygulamaya alındığı, kuyum ticareti ile iştigal eden tüm işletmelerin KTBS üzerinden yetki belgesi almak üzere başvuruda bulunmalarının gerektiğini söyledi.

Kuyum Ticareti ile uğraşan kişilerin ustalık belgelerini bu yılın sonuna kadar yetki belgesi almada kullanabileceklerini, yetki belgesi almayan ve ustalık belgesi olmayan kişilerin ise Kasım ayının ilk haftası itibari ile MEYBEM’in açacağı Kuyum Ticareti Sınavları sonrası Mesleki Yeterlilik Belgesi alarak Kuyumcu Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden Yetki Belgesi alabileceklerini ifade eden Çetiner bu alanda faaliyet gösterenlerin mağdur olmamaları için anlatılan bu huşulara dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizdi.


Tarih : 21.10.2021 / Yer : KTSO
Hit : 226