SAYISAL TAKOGRAF

SAYISAL TAKOGRAF NEDİR?
Sayısal Takograf Sistemi ;

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı yapan taşıtlarda çalışan personelin çalışmalarına ilişkin AVRUPA ANLAŞMASI (AETR) ve muhtelif Konsey Tüzükleri uyarınca; 1 Mayıs 2006 tarihinden itibaren Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde karayolu taşımacılığında kullanılan yeni araçlarda mekanik veya elektromekanik takograf cihazları yerine kullanılması zorunlu hale gelen takograf sistemidir.
Sayısal Takograf Kartları, takograf cihazı ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanan akıllı kartlardır.
Takograf kartları, kart hamilinin takograf cihazı tarafından tanınmasını, veri aktarımını ve hafızaya alınmasını sağlar.


SAYISAL TAKOGRAF BAŞVURULARI
Sayısal takograf sistemi kapsamındaki sürücü kartı, servis kartı ve şirket kartını almak isteyen kişi veya kuruluşlar, TOBB’un http://staum.tobb.org.tr web adresinden ilan ettiği ve aralarında Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın bulunduğu il merkezlerindeki TOBB’a bağlı Ticaret ve/veya Sanayi Odalarına doğrudan başvuru yaparak kartlarını temin edebilirler.

 

Sayısal Takograf Kartı Ön Başvuruları İçin Yapılması Gereken İşlemler

STAUM – Sayısal Takograf Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin webdeki https://staum.tobb.org.tr/PinacaWeb/ sayfasına tıklayarak ön başvurunun yapılması,
Takograf kartı ödemenin yapılarak, başvuru sırasında dekontun odamıza ibraz edilmesi, (Sürücü kartları 130 TL, şirket ve servis kartları 400 TL) ön başvuru işleminden sonra alınacak ödeme numarası belirtilerek yapılacaktır. İnternet bankacılığından ya da EFT yapılarak ödeme işlemi kabul edilmemektedir.
Başvuru sahipleri Odamıza gelmeden önce ön başvuru işlemleri ile ödemeyi gerçekleştirmiş olmalıdırlar.
Diğer işlemlerin tamamlanması için odamıza şahsen başvuruda bulunulması gerekmektedir.


SAYISAL TAKOGRAF KARTINI TESLİM ALMA :
Odamız tarafından başvurusu tamamlanmış olan sürücüler, kartlarını en geç 1 hafta sonra, şahsen ya da ön başvuruda belirttikleri 3. şahıslar tarafından Nüfus Cüzdanını yetkiliye göstermek şartıyla Sayısal Takograf Biriminden teslim alabilirler.


Kart Ücretleri :
– Sürücü Kartı: 130,00 TL
– Servis Kartı: 400,00 TL
– Şirket Kartı: 400,00 TL


Kayıp Sürücü Kart Başvurusu :
Sürücü kartı kayıp ya da çalıntı olan kişinin ilk olarak bu durumunu resmi makamlar aracılığı ile belgelendirmesi gereklidir. (Emniyet birimleri, Jandarma tarafından tutanak düzenlenmelidir.) Tutanakta sürücü kartı şu şekilde belirtilmelidir; Sayısal Takograf Kartı
Daha sonra başvuru merkezine Kayıp-Çalıntı Tutanağının aslı ile iptal-ikame işlemi yaptırılarak ödeme ve başvuru yenilenebilir.
Ödeme yaptıktan sonra başvuru için Odamıza sunulacak belgeler:
1.Nüfus cüzdanı (aslı ve fotokopisi)
2.Sürücü Belgesi (aslı ve fotokopisi)
3.Makbuz (aslı)
4.Fotoğraf (1 adet biometrik 3,5×4,5 ebatında)
 

Sürücü Kartı Yenileme Başvurusu :
https://staum.tobb.org.tr internet adresinden başvuru-kart başvurusu menüsüne girerek işlem seçildikten sonra yeni ödeme numarası alınabilir. Ödeme yaptıktan sonra başvuru için Odamıza sunulacak belgeler:
1.T.C. Kimlik Kartı (aslı ve fotokopisi)
2.Sürücü Belgesi (aslı ve fotokopisi)
3.Makbuz (aslı)
4.Fotoğraf (1 adet biometrik 3,5×4,5 ebatında)
 

Örnek:
* Lütfen hangi tip kart talebinde bulunacağınızı seçiniz:

Sürücü Kartı
Servis Kartı
Şirket Kartı
 

* Lütfen başvuru tipinizi seçiniz:
a) Yeni Başvuru (İlk defa kart almak için başvuruyorsanız ya da kartınızın geçerlilik süresinin dolmasına 15 günden az kaldıysa bu seçeneği seçmelisiniz.)
b)Yenileme Başvurusu (Kullanmakta olduğunuz kartın geçerlilik süresinin dolmasına 45 günden az kaldıysa ve sürenin son 15 gününe girilmemiş ise bu seçeneği seçmelisiniz.)

 

Kart Başvurularında Gerekli Belgeler için tıklayınTarih: 19.08.2019
Hit: 539