TSO’DA SORUMLU EMLAK DANIŞMANI SINAVI

TSO’DA SORUMLU EMLAK DANIŞMANI SINAVI

Highslide JS

Odamız ile TOBB MEYBEM işbirliğinde ilimizde emlak sektöründe faaliyet gösterenler için Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Sınavı düzenlendi.

Odamız tarafından 2017 yılından bu yana düzenlenen ancak COVİD-19 salgını sebebiyle ara verilen Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavları yeniden başladı. Alınması Zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgeleri kapsamında yer alan Sorumlu Emlak Danışmanlığı için odamız ve TOBB MEYBEM (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş.)  işbirliği ile Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Sınavı’nın 3’sü düzenlendi. Teorik ve pratik olmak üzere 2 aşamadan oluşan ve 4 gün süren sınava 22 kişi katıldı. Sınav öncesi adaylara Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği, Türkiye’deki Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sistemi ve Yetki Belgesi’ne daire hususlar anlatıldı. Taşınmaz Ticaretiyle Yönetmeliği ile birlikte hayatımıza giren “Yetki Belgesi” ve “Mesleki Yeterlilik Belgesi” gibi kavramları aydınlatmanın yanı sıra belge zorunluluğunun emlak sitelerine yansımasının nasıl olacağı konularında da adaylara bilgi verildi.

Birçok alanda olduğu gibi Emlakçılık Sektöründe de karışıklığın giderilmesi, belirli yasal çerçeveler içerisinde yalnızca emlak alanında yeterliliğe sahip kişilerin faaliyet gösterebilmeleri adına MEYBEM ile Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile gerçekleştirilen sınavla ilgili değerlendirmede bulunan KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, mesleki yeterlilik belgesinin gerekliliğine dikkat çekti. 5 Aralık 2019 tarihinden itibaren MYK belgesi olmayan kişilerin, emlak sektöründe pazarlama ve satış faaliyeti yapamayacaklarını hatırlatan Varlı, Ticaret İl Müdürlüklerinden yetki belgesi almayanların da işyeri ruhsatı alamayacaklarını ve gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteremeyeceklerini ifade etti. Bu kapsamda 31 Ağustos 2020 tarihine kadar bu sektörde faaliyet gösteren tüm işletmelerin yetki belgesi alması ve emlakçılık yapan kişilerin mesleki yeterlilik belgesi alması gerektiğini vurgulayan Varlı, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odasında bir sonraki dönem için sınav başvurularının alınmaya devam ettiğini söyledi.


Tarih : 23.07.2020 / Yer : KONFERANS SALONU
Hit : 329