TEŞVİKLER ANLATILDI

TEŞVİKLER ANLATILDI

Highslide JS

İŞKUR ve SGK Teşvikleri ile İstihdam Seferberliği kampanyası, Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen program ile tanıtıldı. ‘Burası Kırıkkale, burada iş var’ sloganı ile yapılan tanıtım toplantısında, Vali Yunus Sezer, Kırıkkale’nin sanayi şehri olduğunu ve bu tarz faydalı kampanyalar sayesinde Kırıkkale’de işsizlik diye bir sorunun ilerleyen yıllarda kalmayacağını ifade etti.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde yürütülen ‘İstihdam Seferberliği’nin tanıtımı Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda yapıldı. Geniş katılımın sağlandığı tanıtım toplantısında İstihdam Seferberliği hakkında sivil toplum kuruluşlarına, işverenlere ve sanayicilere bilgiler verildi. Yapılan tanıtım toplantısında konuşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, “Ocak ayında TOBB yapılan sanayi şurasında Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde yapılan İstihdam Seferberliği başlatılmasını istedi. Bu kampanyada hedef 2 milyon 500 bin kişiye iş bulmak” diye konuştu.

 

2 milyon 500 bin kişiye istihdam rakamının insanlara fazla gelebileceğini söyleyen Varlı, “2017’de ki istihdam kampanyası 1 milyon 500 bin kişinin üzerinde seyretmesi sağladığı için 2 milyon 500 bin kişinin iş bulma hedefi ayakları yere basan bir proje olarak ortaya çıktı. TSO olarak şehrimizde istihdamı arttırma noktasında elimizden geleni yapmaya hazırız. Devletimizin kurumları ile beraber istihdam konusunda ilimizi en iyi yere getirmek için çalışacağız. İstihdam demek üretim demek, İstihdam iş, aş demek. Bu anlamda bütün kurumlarımızla koordineli çalışarak bu rakama ulaşmaya çalışacağız. Bu rakam bizim için ulaşılamaz bir rakam değil” ifadelerini kullandı.

Vali Yunus Sezer ise yaptığı konuşmada, “Bu toplantıda bir amacımız var oda mevcut olan istihdam kapasitemizi daha iyi duruma getirmek ve iş arayan insanlara bir kapı aralamanın imkanlarını aramak. İlimizde güzel bir çalışma ortamımız var. Herkes ilimize hizmet etmeye çalışıyor. Bizim en büyük eksiğimiz koordinasyon ve hedefleri doğru belirleme konusunda. Bu eksikleri de gidermeye çalışıyoruz. Amacımız işverenler ile iş arayanları bir araya getirmek. Halk toplantıları yapıyoruz, insanlarımızın çoğu iş istemek için geliyorlar” diye konuştu.

İnsanların işsiz kalması şahsı değil bütün aile ve toplumu etkilediğini söyleyen Vali Sezer, “Asayiş ve boşanmaların artmasından bahsediyoruz. Araştırmalar yapıldığında ekonomik sıkıntılara değindiğini görüyoruz. Bizim Kırıkkale’de sanayimizi gezdiğimizde çalıştıracak adam bulamıyoruz diyorlar. Burada bir sıkıntı var. İşsiz olan arkadaşlarımızı toplayarak meslek edindirme kursları ile istenilen kişileri sanayicilerimizi buluşturmamız gerekiyor. Sanayicilerimiz bürokrasiyi aşamıyor. Biz valilik olarak hepinizin emrindeyiz. Bir kişiye ekmek veren herkesin emrindeyiz” dedi.

Vali Sezer, “2 milyon 500 bin bir hedeftir. Bizim de bir hedefimiz var. Biz el birliği ile bu hedefin üzerine çıkacağımıza inanıyorum. Kırıkkale zaten bir sanayi şehri, Sanayi olarak Kırıkkale hak ettiği yerde değil, burada işsizlik diye bir sorunumuz olmamalı, biz bir sanayi kentiyiz. İnsanlarımız işsiziz diye getiriyorlarsa bir sıkıntı var demektir ve biz bu sıkıntıyı ortadan kaldırmalıyız. Atılımlar yapıyoruz ama gelecek yıllar Kırıkkale’nin yılı olacak. Çok güzel haberler alıyoruz, bu işler gerçekleşince kimse önümüzde duramayacak. Samimi şekilde çalışalım, ne isteğiniz olursa gelin yardımcı olalım” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Akademik Danışmanı Prof. Dr. Adnan Akın, 2019 yılı İstihdam Seferberliği hakkında katılımcılara sunum yaptı. Sunumun ardından gerçekleştirilen soru-cevap bölümünde katılımcıların teşviklerle ilgili soruları ilgili birimlerin il müdürleri tarafından yanıtlandı. Gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Vali Yunus Sezer, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, Belediye Başkan Yardımcısı Vedat Genç, Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürü Hatice Uğurlu, SGK İl Müdürü Veli Karacaköylü, İŞKUR İl Müdürü Yasin Tekin, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ferman Aldemir, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Akademik Danışmanı Prof. Dr. Adnan Akın, sanayiciler ve çok sayıda oda başkanı, kurum müdürleri ile işverenler katıldı.


Tarih : 13.03.2019 / Yer : KTSO
Hit : 148