ESNAFLARA E-TİCARET EĞİTİMİ

ESNAFLARA E-TİCARET EĞİTİMİ

Highslide JS

Esnafların ve küçük işletmelerin elektronik ticaret hakkında bilgi sahibi olmaları ve bu alanda aldıkları payın arttırılmasına katkı sağlamak amacıyla Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odasında bir eğitim toplantısı gerçekleştirildi. Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan’ın katılımı ile gerçekleşen toplantıda esnaflara e-Ticaret’in avantajları anlatıldı.

 

Esnaf ve sanatkârların yoğun ilgi gösterdiği Ticaret Bakanlığı E-ticaret Eğitimlerinin altıncısı Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda gerçekleştirildi. Programa Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan’ın yanı sıra ilimizdeki esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşları temsilcileri ile esnaf ve sanatkârlar katıldı. Eğitim toplantısının açılışında bir konuşma yapan Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, yaşanmakta olan ekonomik duruma dikkat çekerek ülke olarak topyekün mücadele ile bu sıkıntının da üstesinden gelineceğine inandıklarını söyledi. Varlı, ‘Bizim bilgi ve birikimimiz var. Biz bu filmi daha önce de gördük. Ülke olarak aşamayacağımız güçlük yok’ dedi.

 

Programda konuşan Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan ise Ticaret Bakanlığı olarak esnaf ve küçük işletmelerin e-ticaret kapasitelerini artırmaya verilen önemi vurgulayarak, hızla gelişen bu alanda esnafların da yer almasının artık bir zorunluluk haline geldiğini, esnafların teknoloji kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi ve e-ticaret ile e-ihracata entegrasyonlarının sağlanmasının önemini ifade etti. Teknoloji sayesinde oluşan bu yeni pazar imkânının girişimci bireylere ve kısıtlı imkânlara sahip küçük işletmelere önemli fırsatlar sunduğunu ifade eden Erkan, eğitim programının 2023 ihracat hedeflerine ulaşılmasında esnafın da üstüne düşen rolü almasına büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

 

Konuşmasının devamında e-ticarete ilişkin bazı rakamlara da yer veren Erkan, 2016 yılındaki e-ticaret hacminin yaklaşık olarak 31 milyar TL olduğunu ve bu rakamın 17,5 milyar TL’sini doğrudan esnafların faaliyette bulunduğu perakende sektörlerin oluşturduğunu ifade ederek giderek artmakta olan potansiyele değindi. Erkan ayrıca sınırları aşarak uluslararası ticarette de etkili olmaya başlayan e-ticaretin günümüz teknolojisinde, ürünleri yurtiçi ve yurt dışındaki müşterilere sunmanın en kolay ve ekonomik yolu olduğunu, yedi gün yirmi dört saat kesintisiz satış yapılabileceğini ifade etti. Esnaf ve sanatkarlara pozitif ayrımcılık yaparak e-ticaret eğitimi verdiklerini vurgulayan Erkan, bu yöntemle ticaret yapmaya başlayan esnafların işyerlerinin 7 gün 24 saat açık gibi faaliyette olduğunu hatırlatarak birçok avantajı bulunan e-ticaretle tanışmayan esnafların bir an önce bu sisteme uygun altyapı oluşturarak elektronik ticaret platformuna adım atmaları gerektiğini söyledi.


Tarih : 23.10.2018 / Yer : TSO
Hit : 428