URGE PROJESİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

URGE PROJESİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Highslide JS

Odamız tarafından geçtiğimiz Nisan ayında ilk adımları atılan Kırsal Kalkınma ve Uluslararası Rekabet Gücü Projesi (URGE) Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandı.

Odamız ile kardeş oda Kırşehir Ticaret ve Sanayi odası tarafından ortaklaşa yürütülecek olan URGE projesi Ticaret Bakanlığı’ndan onay aldı. Bölgede tarım, hayvancılık ve gıda sektörlerinde ihracat oranlarını artırıp ihracatı sürdürülebilir hale getirmeyi amaçladığımız projenin, tarım, hayvancılık ve gıda sektörlerine önemli katkı sağlamasını ayrıca ürün ve hizmet ihracatını çeşitlendirmesini hedefliyoruz.

Her iki kardeş odaya üye toplam 23 firmanın kümeleşme şeklinde katılımı ile hayata geçen URGE projemizde öncelikli olarak katılımcı firmaların ihtiyaçları belirlenerek bu ihtiyaçlara uygun vizyon ve stratejiler belirlenip projenin yol haritası çıkarılacaktır. İkinci adımda ise katılımcı firmalar ile hedef pazar olarak belirlenen ülkelere inceleme gezileri düzenlenerek dış ticaret bağlantıları kurulacak, firmalarımız bu ülkelerden gelecek alım heyetlerine ürünlerini yerlerinde sergileme imkanı bulabileceklerdir.

Ticaret Bakanlığı tarafından katılımcı firmaların dış pazar gezileri giderlerinin % 75 oranında desteklendiği ve 3 yıl sürecek bu faaliyetler sayesinde bölgemizin tarım ve gıda ihracatında önemli artış sağlanacağına inanıyor, URGE Projesi ile Kırıkkale ve Kırşehir’in yer aldığı bu önemli bölgenin dünya pazarlarında tanınması ve hak ettiği yere gelmesini umut ediyor, projenin şehrimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyoruz.

 

Ahmet VARLI

Kırıkkale TSO Yönetim Kurulu Başkanı


Tarih : 10.09.2018 / Yer :
Hit : 504