NİTELİKLİ İŞGÜCÜ SAĞLANACAK

NİTELİKLİ İŞGÜCÜ SAĞLANACAK

Highslide JS

İşsizliğin azaltılması, istihdamın artırılması ve özellikle imalat sektörünün ara eleman ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla hayata geçirilen Mesleki Eğitim Beceri Geliştirme Programı İŞKUR İl Müdürlüğünde düzenlenen bir toplantı ile basına tanıtıldı. Toplantıda MEGİP’e ortak olan kurumlar tarafından protokol imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde hazırlanan milli istihdam seferberliğinin yaygınlaşması çalışmaları kapsamında Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası, İşkur İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ticaret Borsası tarafından ortak yürütülecek olan Mesleki Eğitim Beceri Geliştirme Programı için İşkur İl Müdürlüğünde bir tanıtım toplantısı düzenlendi. İşkur İl Müdürü Yasin Tekin, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, Yönetim Kurulu üyesi Muzaffer İlhan, Genel Sekreter Ahmet Şerbetçioğlu ve Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer’in katıldığı toplantıda MEGİP ile ilgili detaylar basın mensuplarına anlatıldı.

Toplantının başında bir konuşma yapan odamız yönetim kurulu başkanı Ahmet Varlı, Türk ekonomisinin saldırı altında olduğunu ancak bu sıkıntılı durumun milletçe birlik ruhu sağlanarak kısa sürede atlatılacağına inandıklarını söyledi. Türk halkının Türk lirası dışında bir paraya güvenip yatırım aracı olarak kullanmaması gerektiğini ifade eden Varlı, şartlar ne olursa olsun iş dünyasının üretimi, istihdamı ve katma değer üretmeyi bırakmayacağını vurguladı. Ülkenin 15 Temmuz’dan daha büyük bir saldırı altında olduğunu belirten Ticaret Odası Başkanı Harun Sümer ise bu tür sorunlarla karşılaşmamak ve ekonomide kalıcı istikrarı sağlayabilmek için üretim ve ihracatın artırılması gerektiğini söyledi.

İşkur tarafından sağlanan teşvik ve eğitimlerle ilgili bir sunum yapan il müdürü Yasin Tekin, sağlanan kolaylıklarda bilişim ve imalat sektörlerine öncelik ve ayrıcalık tanındığını, İşsizlik Sigorta Fonu tarafından finanse edilen eğitim kurslarıyla özel sektörde nitelikli işgücü oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. MEGİP çerçevesinde işsizlere yönelik hem mesleki eğitim ve beceri geliştirme çalışmalarının yapılacağını, hem de işverenlerin teşvik ve desteklerden yararlandırılmalarına yönelik bilgi paylaşımlarının yapılacağını belirten Tekin, istihdamın artırılmasına yönelik aktif iş gücü eğitim programlarının da sürdürmeye devam edeceklerini ifade etti. 4 Kurum tarafından ortak yürütülecek projenin protokolü de toplantıda imzalandı.


Tarih : 15.08.2018 / Yer : İŞKUR KIRIKKALE
Hit : 584