MADDE BAĞIMLILIĞI VE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE

MADDE BAĞIMLILIĞI VE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE

Highslide JS

Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası personeline sosyal farkındalık ve bağımlılıkla mücadele projeleri kapsamında Madde Bağımlılığı ve Bağımlılıkla Mücadele konulu bir eğitim semineri verildi.

ARKADAŞ ÇEVRESİ ÖNEMLİ FAKTÖR

Uyuşturucu ve madde bağımlılığı hakkında farkındalığın artması ve toplumun bilinçlendirilmesine yönelik faaliyetler kapsamında Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Personeline Bağımlılık, Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile Mücadele konularında bir eğitim seminer verildi. İl Sağlık Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı ve Aile Danışmanı Büşra Nur Şimşir tarafından verilen eğitimde bağımlılık yaratan zararlı maddeler ve mücadele yöntemleri ele alındı. Kırıkkale TSO Personelinin tam kadro katıldığı eğitim seminerinde madde bağımlılığının daha çok liseyi yeni bitirip üniversiteye devam etmeyen gençlerde görüldüğünü ifade eden Şimşir, gençleri bağımlılığa iten faktörlerin başında arkadaş çevresi ve gereksiz özgüvenle etiket sahibi olma çabasının bulunduğunu söyledi.

NELER YAPILABİLİR

Ailelerinde sevgi ihtiyacının karşılayamayan gençlerin kendilerini daha iyi hissedecekleri arkadaş ortamlarında zararlı alışkanlıklar edinebildiklerinin altını çizen Şimşir, bağımlılık yaşının artık daha aşağılara düştüğünü, çocukların dahi kendilerine rol model seçtikleri ebeveynlerinin zararlı alışkanlıklarını kendilerine örnek alabildiklerini belirtti. Slayt ve kısa videolarla zenginleştirilen eğitim seminerinde bağımlılık yaratan zararlı maddeler, madde kullanımı ile ilgili yanlış inançlar, madde kullanımına başlama sebepleri, bağımlılığın insan sağlığına etkileri, Kırıkkale’de madde bağımlılığı, Bağımlılıkla mücadele için neler yapılabilir, çocuğumuzun madde bağımlısı olduğunu nasıl anlarız gibi başlıklar altında uyuşturucu madde, alkol ve sigara gibi zararlı maddelerle mücadele konuları kapsamlı şekilde ele alındı. Bilinçli toplum ve farkındalık açısından her kurumun kendi bünyesindeki personeli, uzmanların katılımı ile gerçekleştirilen eğitim programları ile bilgilendirmesinin toplum sağlığı açısından azami gereklilik arz ettiğini belirten Genel Sekreter Ahmet Şerbetçioğlu, TSO bünyesinde personele yönelik hizmet içi eğitimlerin süreceğini söyledi.


Tarih : 21.06.2018 / Yer : KIRIKKALE TSO
Hit : 393