YETKİ BELGESİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

YETKİ BELGESİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

Highslide JS

İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretine ilişkin usul ve esaslarda değişiklik yapıldığını belirten TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, araç alım satımı yapabilmek için mesleki yeterlilik belgesine sahip olunması gerektiğini ifade etti.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirilen 2. el motorlu kara taşıtlarının ticaretini yapan kişiler ve galeriler için TOBB Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi tarafından yetkilendirme hizmetinin verildiğini belirten Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, talep toplama ve ön başvuru sürecinin başladığını ifade etti. Ağustos ayı itibariyle yetki belgelerinin MEYBEM aracılığıyla verilmeye başlanacağını bunun için de isteklilerin Ticaret ve Sanayi Odasına gelerek müracaatta bulunmaları gerektiğini vurgulayan Varlı, Motorlu Kara Taşıtları alım satım danışmanı seviye 4 ve Alım-Satım Sorumlusu seviye 5 olmak üzere 2. el araç ve iş makinası alım satımı yapanlar için sınav ve belgelendirme hizmetinin TSO aracılığıyla verileceğinin altını çizdi.

 

Düzenlemenin araç alım satımı yapan vergi mükellefi işletmeleri koruma, itibarlarını artırma ve kaliteyi artırmayı amaçladığını belirten Varlı, "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" sınıfta yer alan mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğunun bulunduğunu anımsatarak, her iki sınıfta yer almamasına rağmen Gümrük ve Ticaret Bakanlığının gördüğü lüzum üzerine ikinci el oto satıcıları için de belge zorunluluğunun getirildiğini hatırlattı. Belge zorunluluğuyla galericilik mesleğini gerekli yeterliliğe sahip kişilerin yapabileceğine dikkati çeken Varlı, "Belge zorunluluğu, galericilik mesleğinin itibar ve kalitesini artıracaktır. Bu yetkilendirme ve belgelendirme ile her önüne gelenin araç alım satımı yapmasının önüne geçilerek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretine ilişkin yönetmeliğine BURADAN, ön başvuru dilekçesine ise aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 


ÖN BAŞVURU FORMU


Tarih : 02.07.2018 / Yer :
Hit : 549