KÖPRÜLÜ VİNÇ OPERATÖRÜ BELGELENDİRME

KÖPRÜLÜ VİNÇ OPERATÖRÜ BELGELENDİRME

Highslide JS

Değerli üyelerimiz,

Bilindiği üzere, 11 Kasım 2018 tarihinde yayımlanan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tebliği ile zorunluluk getirilen “Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3” mesleği potansiyeli ve içerdiği yüksek risk nedeniyle büyük önem arz etmektedir. Ayrıca 11 Kasım 2019 tarihinden itibaren belgesiz çalışanlar için kişi başı aylık 775 TL cezai yaptırım uygulanacaktır.

En çok iş kazası yaşanan mesleklerin başında gelmektedir.
İmalat sanayinde en çok kullanılan ekipmandır. Dolayısıyla taşıma işlemi yapan tüm personelin bu belgeyi alması gerekmektedir.
Söz konusu meslek, 31.12.2019 tarihine kadar devlet teşviki kapsamındadır. Sınav ücretleri geri ödenmektedir.

 
Dolayısıyla Odamız ve MEYBEM işbirliğiyle, sınav ve belgelendirme hizmeti büyük bir hızla başlatılacaktır. İmalat sanayinin uzun zamandır beklediği bu belgelendirme hizmeti için talep toplanmaya başlanmıştır.

 

Köprülü Vinç Operatörü Kimdir?

Kendi başına ve/veya bir işaretçi/sapancı yardımıyla; çeşitli türlerdeki köprülü vinçleri kablo ile uzaktan/kabinden kontrol ederek her türlü yük taşıyan kişilerdir.

Kullanılabilecek vinçler: Tek kirişli, monoray, çift kirişli, portal, pergel vinç vb.
Yapılabilecek işlemler: Yük kaldırma, taşıma ve boşaltma veya istif etme işlemleri

Ücretlendirme ve Sınav Hizmeti

Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3 sınav ücreti 450 TL’dir. (KDV dahil)

Adayların başarılı olması durumunda sınav ücretleri 31.12.2019 sonuna kadar geri iade edilecektir.
Firmaların en az 10 aday için başvurmaları durumunda firma “Tek Nokta Başvurusundan” faydalandırılacak, ücret iadeleri firmalara yapılacaktır.

Sınavlar teorik (yazılı) ve performans (uygulama) olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmektedir.

Teorik sınavlar, fabrikaların yemekhane/eğitim salonlarında, performans sınavları köprülü vincin bulunduğu alanda, saha içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Vardiya sistemine uyumlu şekilde sınav yapılabilmektedir. Detaylar için iletişime geçiniz.

Sıkça Sorulan Sorular:

1– Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınan eğitim sertifikaları geçerli midir?

5544 Sayılı Kanun ve sonrasında yayımlanan 4 nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayımlanacak tebliğler ile belirlenen mesleklerde, MYK mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmiştir.

Kanun ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre, kişinin sadece ve sadece ilgili alanda “ustalık belgesi” veya “meslek lisesi diploması” bulunması durumunda mesleki yeterlilik belgesi almasına gerek yoktur.
Bugüne kadar 4 tebliğ yayımlanarak, 117 meslekte MYK mesleki yeterlilik belgesi zorunlu kılınmıştır.
“Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3” mesleğinde daha önce alınmış olan kurs sertifikaları (özel eğitim kursları, halk eğitim merkezleri kursları, İŞKUR programları vb.) geçerli değildir.

2-Köprülü Vinç Operatörü mesleki yeterlilik belgesi alındıktan sonra, ilave olarak ehliyet ve/veya kurs sertifikası alınmalı mıdır?

G sınıfı ehliyet, sadece trafiğe çıkacak iş makinelerini kullananların alması gereken bir belgedir. Köprülü vinç sınıfındaki vinçler sabittir ve trafiğe çıkma durumu bulunmamaktadır. Dolayısıyla MYK mesleki yeterlilik belgesi alınması yeterlidir.

 


Tarih : 29.01.2019 / Yer :
Hit : 625